İş İmkanları

Dek Koleji olarak “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” şiarıyla mesleki eğitimin önemine inanıyor ve kuruluşumuzdan bugüne kadar gereken önemi gösteriyoruz.

Sağlık Meslek Liseleri ile başlayan mesleki eğitim alanımızdaki projelerimize 2019 yılından beri Makine Teknolojisi Alanı (CNC) ile devam ediyoruz.

Mezunlarımız hem yurt içinde hem de yurt dışında iş sahibi olarak geleceğin iş gücü ve istihdamını oluşturmuştur.

CNC Operatörü Nedir?

CNC operatörü, makine parçası ve benzer nitelikteki mekanik aksamların üretimini gerçekleştirmekte olan atölyelerde ve fabrikalarda çalışan meslek elemanlarıdır. Bir CNC tezgah operatörü, kendisine verilen bir iş parçasını frezeleme, tornalama, taşlama gibi talaşlı imalat teknikleriyle CNC tezgahlarının işleme merkezlerinde hazır programlar kullanmak suretiyle, gerek duyulması halinde parametreleri ve program verilerinde değişiklik yaparak, kendi kendine ve belirli bir zaman dilimi içerisinde işleme bilgi ve becerisine sahip durumdaki nitelikli kişilere CNC operatörü denir.

CNC Operatörünün Görevleri Nelerdir?

– Talimatları bilgisayar komutlarına dönüştürmek

– Çeşitli materyaller üzerinde işlem gerçekleştirmek amacıyla CNC tezgahını hazır hale getirmek ve çalıştırmak

– Kendisine atanan işin niteliklerini ve istenen sonuçları anlamak için mekanik çizimleri incelemek

– Mesleki gelişimi devam ettirmek

– Hammadde ve parçaları makinelere yüklemek

– Daha iyi üretim sonuçları elde etmek için makine ayarlarında değişiklikler yapmak

– Nihai ürünün istenilen edilen niteliklere uygunluğunu kontrol etmek

– İşlevselliği sağlamak için makinenin günlük kontrol ve bakımını gerçekleştirmek

– Tamamlanmış durumdaki ürünlerin montajı işlemlerini gerçekleştirmek ve üretimini sürdürmek için mühendis, programcı ve denetçiler ile iş birliği içerisinde çalışmalarını yürütmek

CNC Operatörü İçin İş İmkanları Nelerdir?

CNC operatörü için çok fazla iş imkan ve olanağının varlığı söz konusudur. Çünkü CNC operatörü her meslekte görev alabilir. Buna örnek olarak kamu ve özel firmalar örnek verilebilir.

Ülkemizde gelişmekte olan savunma, otomotiv ve silah sanayi için nitelikli personel eksikliği oldukça fazla hissedilmektedir. Şehrimizde yapılan yatırımlarla özellikle savunma ve silah sanayi gün geçtikçe gelişmektedir. Gelecek beş yılda şehrimizin savunma ve silah sanayinde merkez bir şehir olması planlanmaktadır. Sadece şehrimizde değil tüm Türkiye’de iş imkanları çok geniş bir alandır.

Bütün bunlar göz önüne alındığında çok iyi ekonomik koşullarla mezun olur olmaz iş imkanı olan bu bölüme devletimiz de destek vermektedir.

ÜCRETSİZ EĞİTİM

Nitelikli personel yetişmesi için bu bölüm devlet tarafından desteklendiği için velilerden eğitim ücreti talep edilmemektedir. Eğitim ücreti devlet tarafından karşılanmaktadır.